Finansowanie dla firm

KREDYT   |   FACTORING   |   LEASING

 

  1. Kredyt inwestycyjny- przeznaczony jest na uzupełnienie nakładów inwestycyjnych klienta na zakup/modernizację środków trwałych lub zwiększenie ich stanu (zakup nowych linii technologicznych, maszyn i urządzeń, know-how, robót budowlano-montażowych, itp.). Długość okresu kredytowania i terminy spłat kredytu dostosowane są do długości procesu inwestycyjnego jak również osiąganych przychodów z inwestycji. Kredyt spłacany jest w ratach często przy zastosowaniu okresu karencji.
  2. Kredyt obrotowy- przeznaczony jest na finansowanie bieżącej działalności stanowiąc uzupełnienie lub zwiększenie środków obrotowych przeznaczonych na uregulowanie zobowiązań z tytułu bieżącej działalności. Finansowanie kredytem obrotowym może mieć charakter powtarzalny (finansowanie więcej niż jednego cyklu rotacji środków obrotowych) bądź jednorazowy (finansowania pojedynczej transakcji, po zakończeniu, której następuje spłata kredytu). Okres kredytowania uzależniony jest od dostosowany do długości cyklu produkcyjnego lub cyklu rotacji towarów handlowych (spłata następuje po jednym lub kilku kolejnych cyklach). Okres kredytowania od 12 do 36 miesięcy. Spłata zobowiązań z tytułu kredytu w ratach lub jednorazowo na koniec okresu kredytowania.
    Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym- jest udzielany na podobne cele jak kredyt w rachunku bieżącym, ale jego najważniejszym przeznaczeniem jest zakup surowców, materiałów oraz usług niezbędnych dla prowadzenia bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Kredyt w rachunku kredytowym różni się od kredytu w rachunku bieżącym sposobem postawienia środków do dyspozycji Klienta. Bank uruchamia bowiem specjalny rachunek kredytowy, w którym stawia do Państwa dyspozycji środki finansowe przewidziane w umowie kredytowej. Kredyt obrotowy w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa może przybrać formę kredytu odnawialnego lub kredytu nieodnawialnego, który jest spłacany stopniowo aż do wygaśnięcia umowy kredytowej. Kredyt odnawialny w rachunku kredytowym zbliżony jest do kredytu w rachunku bieżącym, różnica polega jednak na tym, że przedsiębiorstwo nie może przeprowadzać transakcji rozliczeniowych z kontrahentami.
  3. Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym- przeznaczony jest na regulowanie zobowiązań powstałych na skutek bieżącej działalności przedsiębiorstwa, zapłaty za dokumenty płatnicze, na których bank wskazany jest jako płatnik. Wpływ należności na rachunek bieżący klienta każdorazowo zmniejsza stan zadłużenia jednocześnie powodując odnowienie niewykorzystanej kwoty przyznanego kredytu. Zwyczajowo banki udzielają kredytu w rachunku bieżącym na okres 12 miesięcy z możliwością przedłużenia umowy.
     
  4. Factoring- to zakup przez bank (czyli faktora) należności, które powstałe z tytułu dostaw i usług. Ni jest on kredytem, lecz operacją finansową. W zależności od treści umowy bank może tu spełniać trzy formy: finansowania, przejęcia ryzyka oraz usługową. Faktoring jest o tyle ważny, gdyż pozwala firmom zachować płynność finansową firmą oraz przedsiębiorstwa.
  5. Leasing- przez którego rozumie się (zgodnie z art. 7091 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 40, poz. 222; dalej „k.c.”)) umowę polegającą na tym, iż finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Inaczej rzecz ujmując leasing nazywamy kredytem rzeczowym, polegającym na umożliwieniu jednostce gospodarczej korzystania z budynków maszyn urządzeń, licencji itp. aktywów trwałych za stosowną opłatą. Można również dodać, że wyróżniamy wiele rodzajów leasingu, m.in. leasing operacyjny i finansowy.
     
 
 
 
 
 
Copyright ©2016 TRADE FINANCE, All Rights Reserved.